Hayvan Çiftliği – George Orwell #rejime #eleştri

Kitap kurdu olarak insanları doğru kitaplara yönlendirmek önemli bir misyon fakat ben kendimi o kadar yeterli görmem imkansız denesi. Neyse hayvan çiftliği ‘ni genellikle okumuşuzdur , okumasak bile mutlaka ismini bir kez duymuşuzdur. Yazarın bir diğer eseri 1984 ‘ü bir tık daha geçerek ilgileri üzerinde toplamayı başaran eser için söyleyebileceğim tek bir şey var . “Tek kelime ile mükemmel” #kitaptavsiyesi , #kitaptavsiyeleri sizde benim gibi instangram da kitap blogger ı geçinen bir aptalsanız bu hashtaglara aşina olmalısınız.

Diline bayıldım akıcı mı akıcı allahım bir başladım normalde günlük telaşlar içerisinde kitap alır başını gider çoğu kez ha bitirdim ha bitircem derken baya bir etrafın tozunu alır. #Karantina günlerinde okumaktan zevk aldığım muhteşem bir eser . Eseri anlatıp da spoiler vermek istemem birisi bana anlatsa ağzının üstüne bir tane vurasım gelir. O yüzden ben sana kapıyı gösterdim adımını kendin atacaksın. Bu eserle ilgili analizlerim var ama okumadığını düşünerek sana saygımdan yuttum gidiyorum. Eserden spoiler veremiyorsam gine de merak edilen bir kaç konuya değinebilirim ?

Hayvan Çiftliği hangi rejime karşı yazılmıştır ?

George 0rwell’in 1945 tarihli yayımlandığı 1950 gibide şöhrete kavuştuğu eseridir. Fabl tarzındaki bu mükemmel siyasi hiciv romanı Stalin’i ve kapitalizmi eleştirmektedir. Yani aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık romanıdır.

Kitapta geçen 7 kutsal kuralın zamanla değiştirilmesi, makam mevki eline geçirenlerin gücünün zehirlemesiyle kutsallara bile dokunabileceğini gösterir.

İnsan üretmeden tüketen tek yaratıktır. Süt vermez, yumurta yumurtlamaz, sabanı çekecek gücü yoktur, tavşan yakalayacak kadar hızlı koşamaz. Gene de tüm hayvanların efendisidir.

George Orwell- Hayvan Çiftliği

Eserde hayvanlara karşı kötü davranan çiftlik sahibine karşı bir ayaklanma ile hayvanların eşitlik ,özgürlük , İngiltere topraklarında daha güzel bir hayat sürme ideaları ve bu süreçte yaşananlar. Atlar ,eşekler, kazlar ,tavuklar domuzlar ve atlar arasında geçen olaylar .. Eşitlik ve özgürlük adı altında domuzların diğer hayvanları uyutması ve günümüzde de karşılaşabileceğiniz türden olaylar hayvanların ağzıyla eser haline getirilmiş ki Musanın 10 emri gibi (haşa bu sadece bir benzetme.) Hayvanların da uyması gereken 7 emri vardır. Fakat bu emirler zamanla işine geldiği gibi değiştirilmesi ,toleranslar falan eseri mükemmel bir analiz eserine çeviriyor.

Ayaklanmadan (devrimden) sonra hazırlanan 7 emir adlı kural listesi şu şekilde kitapta; 

1. İki ayak üstünde yürüyen herkesi düşman bileceksin. 

2. Dört ayak üzerinde yürüyen ya da kanatları olan herkesi dost bileceksin. 

3. Hiçbir hayvan giysi giymeyecek. 

4. Hiçbir hayvan yatakta yatmayacak.

5. Hiçbir hayvan içki içmeyecek. 

6. Hiçbir hayvan başka bir hayvanı öldürmeyecek. 

7. Bütün hayvanlar eşittir.

Hayvan çiftliği o kadar ünlü bir yapıt ki çok fazla okunuyor. Bundan okuyanların olumlu geri dönütleri sisteme bir başkaldırı olması ve Stalin’ e ,kapitalizme karşı yazılmasının da çok etkisi var. Kitap severim bookstagram olarak bilinen her kişinin kütüphanesinde bulunur.

Hayatın zorlukları bitmek bilmiyordu.

Kitaptan Cümleler #kitaptanalıntılar

Hayvan Çiftliği okumamışsanız okuduğunuz zaman kesinlikle pişman olmadığınıza emin olacağım.Hayatın her aşamasında insan bir takım olumsuz olaylarla karşılaşsa da yoluna devam etmek zorundadır. Evet biliyorsun sen de bütün insanlar eşittir ama bazıları daha bir eşittir 🙂 bu kurallar bütünü kitap okumaktan zevk alan bizlerin hayatına hayvan çiftliği sayesinde katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir