Hangi kitapları okumalıyım ? #tür #roman

Kitap kurdu yayın hayatına 11 mayıs 2020 koronalı günlerin sonlarında tünelin ucunun göründüğü bu güzel günde başladı. Sonradan bu yazıya bakanlar için 100 ün üzerinde ki ölüm sayıları bu günlerde elliler de bu bizde müthiş bir umut ve mutluluk veriyor. Kitap bloğu olarak ilk yazım ne olmalı diye düşünürken , geliştirme yazısının mantıklı olabileceğini düşündüm. En etkileyici kitap listelerini hemen paylaşmak yerine ne okumalıyım ? hangi kitapları okursam daha çok gelişebilirim. Edebiyat dünyası tamamen bir derya ,okyanus resmen elinizde pusulamız olmadan kaybolmamak şans olur derim.

Bu arada lütfen instagram da paylaşımlarımı takip etmeyi unutmayın. Link vermek yerine ekitapyurdu olarak kullanıcı adımı paylaşmak isterim. Ne biçim isim diye hiç düşünme ben genellikle kobo üzerinden ekitap okuyan bir insanım. O yüzden profil cümlem sayfaların kokusunu almasamda olur. Evet benim güzel havalı bir kitaplığım yok . O kadar kitap okudum fakat bir kitaplık köşem bile yok bakarsın ilerde olur. Çok çenesi düşük bir insan olabilirim . Bu sadece bu yazı itibari ile gelişmiş bir yapıdan ibaret. Her neyse konumuza gelelim . Bana sorarsan önüne gelen herşeyi okumalısın . Ben şahsen öyle yapıyorum. Bazen öyle oluyor ki kitapları okurken yolda kalmış bir toros un içerinde gibi hissettiğim anlar da oluyor. İlerlemiyor o kadar karışık cümleler edebi , ağır dil kulağını daha 2 metre dolanarak tutan ifadeler allahım lütfen sana geliyorum dediğim türden kitapları zorlanarak da olsa okuyorum. Bitirmem lazım bitirmezsem hayatta rahat edemem. Öyle ya da böyle bir şekilde bitmeli o kitap. Sen şimdi kitap okuma alışkanlığı edinmek ve herkesin vay be ne kitaptı ama dediği eserlerin peşindesin. Bakır ve gümüşlerle ilgilenmeden direk altın hazine avının peşindesin ve sana bir define haritası vermeliyim ki ilerde sende muhteşem bir kitap tutkunu olabil.

Hangi kitapları okumalısın ? Büyük sorun buydu değil mi sana şimdi beş kitaptan bahsetmek istiyorum. Bu saydığım beş kitabın istediğim herhangi bir tanesi alıp başlayabilirsin. Hangi tür kitapları seçtim şöyle açıklayayım . Sen bir kitap kurdu değilsin daha hemen seni ısındıracak bir an içinde öykünün hikayenin içine alabilecek bir kitap listesi vermeliydim. Akıcı ve eline aldığın zaman bıraktığında kitabı bitirmiş olacağın cinsten lafı biraz uzatıyorum kusura bakma hangi tür kitapları okumalısını önerirken benim düşünce dünyamı da anlamanı istiyorum.

İlk kitabım Yaşar kemal ‘in İnce mehmet1 kitabı dörtlü seri halinde olan eser adana da geçen yılları 32 sene boyunca tamamlanmış tam bir edebiyat yıldızı, o kadar basit ve yalın bir anlatımı var ki hem de bir o kadar akıcı . NBA de allstarlar neyse benim için kitapkurdu ‘n da ince mehmet 1 de onlardan bir tanesi . #incemehmet1 , #yaşarkemal

Hastaglari boşuna koymadım. Sana subliminal mesaj veriyorum bak beni instagram dan takip edebilirsin diyorum . Anla işte 🙂 gevrek gevrek gülme kitaplara dönelim.

İkinci kitabım çinde geçiyor ve bir dönem gerçekten yasaklanmış bir kitap #yaşamak ,#yuhua yaşamak romanı yu hua ‘nın eseri eline aldın ve okumaya başladın diyelim bir yarım saat oku neden bu kitabı seçtiğimi çok iyi anlayacaksın. Etkileyici bir hikaye yaşamın ne kadar önemli olduğunu anlatıyor. Bu kitap baş uçu kitaplarımızdan olabilir.Kitap jaguar yayınlarından çıkmış bu da bir anektot olarak burada bulunsun jaguar yayınlarının kitapları genellikle kalitelidir. Editörleri gerçekten kaliteli ne kitap çıkaracaklarını çok iyi biliyorlar. İnşallah hala kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanırım cinsinden sorunsalların yoktur. Sadece yapman gereken harekete geçmek . Al işte bunu da bir hashtagla başlattım. #hareketegeçmekgüzeldir

Gelelim üçüncü tavsiye kitabıma , Bin muhteşem güneş evet #uçurtmaavcısı ile tanıştığım Khaled hüseyin abimiz bu kitabında iki kadın hakkında erken yaşta evlilik ve çocuk sahibi olmayla ilgili biraz acıklı ama akıcı bir anlatımla uçurtma avcısından bir tık daha fazla okurları sevindirin bir kitap okumanı şiddetle tavsiye ederim. Bu okunması gereken kitap listesinde bermiş olduğum beş kitabı bitirdiğinde bu yazımın altına gelerek kitaplarla ilgili düşünceni lütfen benimle ve takip edenlerimizle paylaş lütfen.

Şimdi evet sahnenin en kalın ama en kuvvetli adaylarından birine geldi sıra evet efendim o bir fenomen o bir #körsuikastçi , Hiç şaşırma 600 küsür sayfa olan tavsiye kitabım tamamen geniş bir aile içerisinde geçiyor . İlk 50 sayfa da ciddi anlamda akrabalık şablonları ve karakterleri tanıdıktan sonra bir ferrarinin içinde gidiyormuş gibi hissedeceksin. Hiç ferrari ye binmediğinin farkındayım bende binmedim zararı yok .

#kitapkurdu ‘ nun ilk yazısından böyle ağır bir metraj düşünmüyordum aslında belim hafiften ağrımaya başladı. Bu serinin son tavsiyesi tasvirleri ile içinizi ısıtan kitabı elinize aldığınız ilk dakika dan itibaren yazarına platonik bir aşk duyacağınız türden. Aşk maşk yanlış anlaşılmasın. #yeşilperigecesi anlatılanların karşılığını hak eden ve mutlaka altı çizili bir şekilde söylüyorum okunması gereken bir eser. Her tarafta görebileceğiniz kitap tavsiyesi vermek istemedim. Hangi kitapları okumalıyım konusunda az felsefe yapalım . Yorumlar da seni bekliyorum Var mısın bizimle düşünce dünyan da bir challenge yapmaya sence hangi tür kitapları okumalıyız ?

  • Ufuk katması , bir değerdir
  • Farklı yaşamlar deneyimlemek
  • Bilim kurgu arada candır hayal dünyasının vanalarını sonuna kadar açar.
  • Kişisel gelişim , şu doğrudur bu yanlıştır İyi insan nasıl yaşanır. Kitap okumakla kişilik paradoksu
  • Gerçekten yaşanmış hikayelerin öykülendirmesi, okuyan kişi için ne hayatlar var dedirtebilmesi

Bak aklıma gelen ufak tefek şeyleri yazdım. Sende farklı bir düşünce varsa duymak için seni bekliyorum.

Geçtiğimiz aylarda instagram da paylaşımlar da bir Stefan Zweig furyası var dı ki sormayın gitsin . Çok kaliteli eserleri olduğu su götürmez . Kısa kısa fakat öyküyü bu kadar başarılı temsilcilere saygı duymamak da imkansız. Bilinmeyen bir kadının mektubu ve satranç , zweig de okumanızı tavsiye edebilirim.

Konu ile çok alakası olmasa da kısaca değinip geçeceğim bazı ritüeller de var mesala erken kalkmak, spor yapmak ve haftada en az bir kitap okumak ki kitapkurdu bir kitap blogu bundan bahsetmek bile şahsımıza bir hakarettir efendim. Sosyal medyayı hepimiz kullanıyoruz bunu biliyoruz hatta instagram artık vageçilmezimiz oldu diyebilirim. ekitapyurdu sayfası ile bookstagramlar içerisinde benimde takip ettiğim arkadaşlarım var . Hoşumuza da gidiyor yani paylaşımlar kitaplar tavsiyeler öneriler altı çizili cümleler hepsi bunların aynı kafada olan insanların bir mahalle de yaşaması gibi birşey . Sizin takipçiniz ya da size beğeni gönderen bir okur bizlerin bir komşusu gibi düşünebilirsiniz.

Hangi kitapları okumak faydalıdır ?

Bu bana göre eksik bir soru neden dersen okuyabileceğin her kitapdan mutlaka birşeyler öğrenirsin. Ben bundan hiç bişey öğrenmedim dediğin kitap bile iç dünyanda bilinçaltında sen farketmeden birşeyler oluşturmuştur. Göremediğin bilinçaltı haritaları ile seni korkutmak istemem ama dinlemiş olduğun müzikler ve kitaplar kişiliğin şekillendirilmesinde önemli bir rol alır. Belirli bir alanda uzmanlaşmak istiyorsanız psikoloji olur kişisel gelişim olur ya da bilgisayar ve programlama yazılım robotik her neyse işte her kişinin bir zevk alanı vardır. Bu alanda expert yani uzmanlaşmayı tercih edebilirsiniz . Outliers kitabından (Çizginin dışındakiler) de 10000 saat kuralından bahseder ki bir işte uzman seviye gelebilmeniz için 10000 saat o işle ilgilenmelisiniz der ki outliers da güzel bir kitapdır. İstatiksel bilgiler içerse de başarılı insanların ne gibi yollardan geçtiğinden bahseder. Özellikle de doğum senelerinin belli alanlar da sivrilmeye çok etkisi olduğundan bahseder. Boş zamanı olanlara tavsiye edilebilir cinste kişisel gelişim alanında bir kitaptır.

Saat 04:32 evet gecenin dördü ve ben aklıma yeni gelen bir kitap fikriyle heyecanla yazımın başına dönmüş bulunuyorum. Bu kitap benim için çok özel.

Niye diye soracak olsan ne zaman kendimi çaresiz hissetsem yapılacak olanlar imkansız gibi görünse bu kitap benim için bir çıkış biletidir. Tünelin sonundaki ışık gibi kitap imkansıza inanmayan azmin ve isteğin gücünü bizlere en yalın haliyle akıcı bir şekilde anlatır yazar. Evet #solayağım dan bahsediyorum . Hangi kitabı okumalıyım ? soranlara bu klasik eser tam önerilecek eserdir. Bazı şeyler zor olsa da bu kitapda geçen olay kadar imkansız değildir . Sol ayağım kitabını okuyup düşüncelerini bizlerle yorum kısmında paylaşabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir